Torasik Outlet Sendromu tedavisi

Torasik Outlet Sendromu tedavisi

Torasik outlet sendromu (TOS) , toraksın üst ucunda subclavien arter, ven ve brachial pleksusun sıkışması ile oluşan bir klinik belirtiler topluluğudur. Scalen kaslarda hipertrofi, kemik anormalileri gibi konjenital nedenlerin yanı sıra clavicula kırıkları ve humerus başı çıkıkları gibi travmatik durumlarla da açığa çıkabilir. Etkilenen bölge ve yapılara göre sırtta ağrı, elde şişme ve morarma, bazen elde üşüme, üst ekstremitede his kaybı ve uyuşma sık rastlanılan semptomlarıdır.

Bu belirtiler ile gelen bir hastaya yapılacak fizik muayene çok önemlidir. Adson testi ve omuz hiperabduksiyon testi gibi testler tanı için bilgi verirken, MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleride tanı koymaya yardımcı olur.

Hastaların bir çoğu fizik tedavi ve rehabilitasyon programından fayda görürken bir kısmına cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahelede basıya neden olan scalen kaslar gevşetilebilir, en üst costa yada clavicula ameliyat ile çıkarılabilir.

Hasta fizik tedavi programına alındığı zaman öncelikle postür analizi yapılır, tetikleyici testler incelenir. Kas testleri, duyu testleri ve normal eklem hareket açıklığı değerlendirmeleri yapılır. Doğru bir değerlendirme hastalığa neden olan etkeni saptamaya ve en doğru tedavi planını çizmeye yardımcı olur.

Değerlendirmenin ardından egzersizlere geçilir. Sırt üstü yatan hasta kolunu omuzdan 90 derece abduksiyon, dirsekten 90 derece fleksiyon pozisyonuna getirir ve fizyoterapist omuzu eksternal yönünde gerer. Bu hareket ilerleyen aşamalarda kapı kenarında ayaktada yapılabilir. Uzun süre aynı pozisyonda kalan omuzu hareketlendirmek için omuz çarkı egzersiz olarak verilir. Omuz çevresi kasları kuvvetlendirilerek clacivulanın daha iyi desteklenmesi sağlanır. Omurgada serratus anterior ve erektor spina gurubu kaslarına güçlendirici egzersizler verilir. Ayrıca bu hastalara diagfragmatik solunumda verilebilir.

Hastalar günlük yaşamlarında omuzlarını sürekli yukarda tutacak işlerde çalışmamalıdır. Aşırı kilo sinir ve damarlara olan basıyı artıracağı için kilolu hastaların diyetisyen eşliğinde kilo vermesi tavsiye edilmelidir. Omuz üzerinde çanta taşınmamalı, sandalyede otururken sandalyenin kolu destekleyici kısmı olmalıdır. Araba kullanırken kolu destekleyecek bir yastık kullanılmalıdır.

Bu yazıyı 14.573 kişi okudu

31 yorum

 1. Merhabalar çok geçmiş olsun son durumunuz nedir merak ettim aynı hastalık bendede var florya mevkiinde Biruni Üniversitesi Hastanesi var orada beyin ve sinir Cerrahisi Kamran beye gidin kendisi docent doktordur ve bu hastalıkta uzmandir

 2. Merhaba hocam benim 6yıldır geçmeyen sağ küreğimden başlayıp elime kadar inen özellikle geceleri artan şiddetli agrılarım var.ev hanımıyım hiç bi iş yapamayacak hala geldim ağır kaldıramıyorum süpürge yapamıyorum yemek bile karıştıramayacak kadar güçsüzleşip ağrıyor.mr ve emg ye girdim temiz çıktı ilaçlı tomografide ise sağ tos sonucuna göre sağda subklavian arter interskalen mesafede %50 ye yakın daralma çıktı doktor önce tos ameliyat olman lazım dedi.başka bir doktora gittim o da tosun bu kadar ağrı yapmaması lazım fizik gör ve bol bol yüz dedi sonra geçmezse ameliyat olursun dedi.ben 20 seans fizik almama rağmen ağrılarım devam edıyo ve hala hiç bi iş yapamıyorum.ne yapmalıyım lütfen bana yardim edin.

 3. selam hocam ben 2 aydır omuz omuz altı gogse dogru yayılan agrı morarma yok arada uyusmaoluyo norolojıye gıttım muayene oldum sırt kısımda cokme ve kabarıklık var denıldı emg ıstenıldı emg normal cıktı fızık tedavı gormeye basladım ama egzersızlerı yaparken agrım oluyor ve sırt ustu yatamıyorum

 4. Merhaba hocam benim tos hastalığım var kolumda sişme morarma uyuşukluk ve cok agrım oluyor geceler i ağrısından uyuyamıyorum cerrahpasada boynumdan ameliyat oldum fibroz bant oyle bişey lerle oynamışlar aradan 3, yıl gecti ve su andada kolum eskisi gibi sisiyor agrıyor tekrar doktora gitmemi lazım diger ameliyattan da korkuyorum bir sorun olurmu ameliyat olursam lutfen beni aydınlatın ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhabalar bana 2 yıl öncesi Torasik Outlet Sendromu var dedi uzman doktorum gerekli tesler ve filmler çekildi ve yaklaşık 6 ay boyunca sürekli doktordan çıkmadım omuzlarımda şiddetli ağrılar vardı özellikle sağ kolumda kullanamaz duruma gelmiştim.Hem fizik tedavi hemde ağrıyan bölgelere aynı 3 defa kortizon iğneleri yedim bu 6 ay devam etti normale döndüm sonra 6 ay geçti yine ağrılarım başladı doktorum yine 3 yerime bir anda kortizon iğnesi yaptı.Aradan bir yıl geçti ağrılarım yine başladı yine gittim 3 yere kortizon iğnesi bir daha yedim 5 yıldır bilgisayar başında evrak yazıp duruyorum son bir sene içinde hiç bir şeyim yokken şimdi sağ dizimde kitlenme tansiyon düşüklüğü baş dönmeleri yürürken bir anda bacak birleşim yerine ağrı girilmesi nedeniyle yürüyememe gibi sorunlarla karşılaştım şimdi doktora gittiğimde bana krem ve akşamları içmem gereken hap verdi bunlar etki etmezse hemen gel ve yine iğneye başlamamız lazım dedi ilaç ve krem bacağıma iyi gelirken sağ kolum ve omuzlarımı belirli bir süre işe devam edince şiddetli ağrılarım oluyor yerimde duramaz ve kolumu kullanamaz hale geliyorum ne yapmam gerekir neler önerirsiniz .Bu arada 29 yaşındayım 170 boyum 78 kilodayım.3 çoçuk annesiyim.yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 6. merhaba hocam benim kolumda şişlik vrdı fiziğe gittim usgde damar daralması çıktı kalbe gittik mrde bişey çıkmadı fakat dr torasik outlet sendiromunda şüğhelendi röntgen çekti onlada anlıyamadı emg verdi birde iki koldan nabız ölçümü ve tansiyonun bir kolun diğer kola göre farklı olduğunu öğrendim hastanedeölçtürdüm ikiside aynı çıktı bu sonuç hastalığın olmadığınımı gösterir yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkürler

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merve Hanım belirtileriniz torasik outlet sendromunu düşündürüyor ama bu hastalığın kesin tanısı US ve MR gibi tetkiklerle konulur. Eğer bu tetkiklerden çıkan sonuç temizse, kemik anomalisisi ve kaslardan kaynıklı bası yoksa torasik outlet sendromu olma ihtimali yoktur.

 7. Merhaba hocam ben yaklaşık 3 yıldır omuz ve sağ kol ağrısıyla birçok doktora başvurdum ama genelde boyun düzleşmeme bağladılar.en son bir doktor servikal kot olduğunu farketti fizik tedavi verdi ama geçmedi şimdi araştırma hastanesinde tedavimi başlattım ameliyat olmam gerekiyor ama ben şimdi birinci sınıf tıp öğrencisiyim ameliyattan sonra derslerimin aksamasından korkuyorum.Ameliyat beni çok engeller mi ? NEkadar sürede tam iyileşirim ?Teşekkür ederim

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merhaba Gülnaz Hanım,
   Servikal kot durumunda ameliyat gerekmektedir ve ameliyat sonrası eski sağlınıza dönüş ameliyat başarısı-fiziksel yapınız-fizik tedavi gibi etmenlere göre değişmektedir. Fizik tedavi kısmınıda işin içine katarsak bir kaç ay içinde eski sağlığınıza kavuşmanız mümkün, geçmiş olsun.

 8. Mehmet Ali Özdemir

  Güven Bey Merhaba,
  Rahatsızlığınız fizik tedavi kapsamında gibi görünmüyor. Kaslarda gerilme, kollarda ve bacaklarda uyuşma ve ağrı gibi belirtiler nörolojik bir hastalığa belirti olabilir. Nöroloji doktoruna gittiniz mi ve EMG çektirdiniz mi daha önce?
  Eğer bir nöroloji doktoruna başvurmadıysanız mutlaka görünmelisiniz.
  Geçmiş olsun.

 9. Ayrica hocam surekli agri yasiyorum yaklasik 3aydir ve cok isimi yapamiyorum. Cok hareket etimi sogukda durdummu .heryerim sidetli agriyor .ve agri surekli var bazen azaliyor bazen artiyor degerli hocam bana kimse cozum bulamadi bana yardimci olursaniz. Cok makkbule gecer cok zor durumdayim simdiden cok tesekurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*