Romatoid artritte aerobik egzersiz etkisi

Romatoid artritte aerobik egzersiz etkisi

aerobik egzersizRomatoid artrit (RA) hastaları, yetersiz ROM , kas gücü, and VO2max sonucu oluşan ciddi foksiyon azlığı, iş yetersizliği, bağımlılık, sosyal veya ailesel fonksiyon bozukluğu ve yaşam kalitesi azlığı çekerler. Son on yılda Farmakolojik müdahaleler RA yönetimi büyük ölçüde düzeltti, ama fizyoterapi tedavinin önemli bir parçası olarak yer alır.

Dünya çapında RA sınırlı kılan en önemli etken fiziksel aktivitedir. Daha önceleri, RA egzersiz tedavisi sadece eklem hareketliliğini ve kas gücünü korumaya yönelik olarak hedefleniyordu. Yoğun olarak ağırlık kaldırma egzersizleri, eklem hasarını provoke ederek hastalığın derecesini arttırdığı olarak düşünülüyordu.
Bu çalışmada (14 makale, 1040 hastadaki meta-analiz) RA’li hastalarda aerobik egzersizlerin, fonksiyonel (HAQ) kliniksel (DAS 28 ve VAS ağrı) ve radyolojik sonuçlarının (X-ışını) yaşam kalitesi üzerine etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Müdahaleler (kardiyorespiratorik aerobik egzersizler) VO2max’ın %50 -90 olarak tanımlanmıştır.

Sonuçlar: En fonksiyonel iyleşme orta RA genç hastalarda gerçekleşti. Gözlem altında ve yoğun olarak yapılan egzersizlerin ev egzersizlerinden daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi. Böylece, denetimli ve yoğun çalışmalar, aralıklı yapılan ev egzersizlerinden daha iyi sonuçlar vermiştir. Ayrıca, aerobik egzersizler önemli ölçüde radyolojik hasarı ve ağrıyı azalttığını göstermiştir.

Kaynak:Amerikan Romatoloji Koleji

Bu yazıyı 1.077 kişi okudu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*