Poliomyelit (Çocuk felci) nedir?

Poliomyelit (Çocuk felci) nedir?

poliomyelitPoliomiyelit, Türkçe karşılığı ile Çocuk Felci polio isimli  virüsün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyöz hastalıktır. Geçmişte bir çok kişinin sakat kalmasına ve ölmesine neden olan bu hastalık genellikle sonbahar aylarında yerel salgınlar şeklinde yayılır ve 40 dereceye ulaşan ateş, şiddetli baş ağrıları ve sırt ağrıları gibi belirtilerle başlar, 4-5 gün içinde kasların felç olması ile sonuçlanır.
Bu hastalığa neden olan polio virüsü 3 tiptir ve bu virüsler dış etkilere, asite, hidroklorüde oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle virüsün sıklıkla yerleştiği yer midedir.  Hastalık özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür aşılar sonbahar aylarında yapılır. Yapılan aşılamalar virüsün yayılmasını önlemede oldukça etkilidir. Virüs ağızdan girer, farinks ve bağırsakta çoğalır sonra bölgesel yerleşir. . Lağım sularının yiyeceklere bulaşması, sineklerin taşıdığı mikroplar, hastalığa yakalanmış kişinin ağız ve burnundan çıkan damlacıklarla kişilere bulaşır. Çocuk felcine küçükler yakalanabileceği gibi büyükler de yakalanabilir.
Virüs vücuda girdikten sonra 7-21 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar.  Hastada ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, yorgunluk, boyunda kasılma, ve sırt ağrıları vardır. Hastalığın ilk günlerinde gerekli tedaviye başlanmazsa, özellikle kol ve bacaklarda felç görülür. Hastalığın başlangıcında hastayı diğer kimselerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Poliomiyelit tuttuğu bölgelere göre çeşitli sınıflara ayrılır;
Bulbar tip: Bulbus(beyin sapı) etkilenmiştir. Kranial sinirlerde hasar görülür. Özellikle okulomotor, fasial, glossofarengeal ve vagus sinirlerini tutar ve bu sinirlerin innerve ettiği kısımlarda sorunlar oluşur. Bulbar tipte ölüm tehlikesi vardır.
Spinal tip: Spinal kordun ön boynuz motor nöronu etkilenmiştir. Virüsün etkilediği ekstremite sayısına göre monoparezi, paraperezi gibi sorunlar görülür.
Bulbo-spinal tip: Virüs hem beyini hemde spinal kolonu etkilemiştir. Her iki tipin bulguları birlikte görülür.
Eskiden polio geçirmiş kişiler yıllar sonra eski sekellerin üstüne ek olarak günlük yaşam aktivitelerini etkileyen kas zayıflığı, fonksiyonel problemler gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Sürekli ilerleyen kas zayıflığı hasta kaslarda olabileceği gibi aynı zamanda hastalıktan etkilenmemiş kaslarda da görülebilir. Sinir sıkışması, ağrı, solunum bozuklukları soğuk intoleransı ise çocuk felci geçirmiş kişilerin ileriki hayatlarında karşılaşacağı diğer sorunlardandır.
Çocuk felci (poliomyelit) için hazırlanmış bir video;

7.229 kere okundu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*