Kırık ve fizik tedavisi

Kırık ve fizik tedavisi

Kırık, kemiğin anatomik ve fizyolojik bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir. Tıbbi olarak çatlak diye bir şey yoktur. Halk arasında çatlak olarak bilinen durum, incomplate nondeprese, yani yerinden oynamamış kırıklardır.

Kırıklar, bir kırığı mümkün olabildiğince özelleşmiş olarak ele alabilmek için çok çeşitli sınıflamalara ayrılmıştır. Bunlardan en önemlileri, patalojik kırıklar, fatique(yorgunluk) kırıkları, travmatik kırıklardır.

Çocuklarda kemiklerin elastisite katsayısı yetişkinlere oranla daha yüksek olduğu için çocukların dahil olduğu kırıkların bir kısmında kemik bütünlüğü tam olarak bozulmaz, eğilerek deforme olur, buna yaş ağaç tipi kırık denir.

Şok, ağrı, deformite, ödem, belirgin lokal hassasiyet, kas spazmı, anormal hareketlilik, fonksiyon kaybı kırığın ilk belirtilerindendir.

Kırık iyileşmesi 5 fazda ele alınır;

-Hematom fazı: Vücutta bir kemik kırıldığı zaman o bölgede kemik dokunun ve damarların bütünlüğü bozulur. Çatlayan kapillerden gelen kan kemik hattını doldurur. Kan ve ölü kemik parçalarından oluşan bir yumak kırığın çevresini sarar. Bu yumak ilk 24-48 saatte kırığın röntgende görülmesini engeller.

-İnflamasyon fazı: Bölgede bir inflamasyon gelişmeye başlar. Kemiğin kırılmasıyla oluşan kemik uçlarında ki ölü osteositler, inflamasyonla bölgeye gelen lökositler tarafından absorbe edilir. Böylece kırık röntgende görülebilir.  Hematom fazı ile birlikte 2 gün sürer.

-Kallus formasyonu fazı: Hem internal hemde eksternal oluşum görülür. Subperiostal ve endostal poliferasyon ile kırık bölgesinde yeni osteoblastlar ve osteositler oluşmaya başlar.

-Konsolidasyon fazı: oluşan yapılar sertleşmeye başlar

-Remodeling fazı: Yeniden şekillenme fazıdır. 1.5 yıla kadar uzayabilir.

Kırık aslında son derece basit bir olaydır, doğru ve zamanında müdahale edilirse hiçbir sorun oluşmadan birkaç yıl içinde tamamen eski haline dönebilir. Hastalar için esas tehlikeli olan oluşabilecek komplikasyonlardır. Ekfeksiyon, avasküler nekroz, malunion(kötü kaynama), delayed union(gecikmiş kaynama), nonunion(kaynamama), eklem ayrılması, adezyon, damar yaralanmaları en önemli komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlardan damar yaralanmaları ciddi sorunlar oluşturabilir hatta bazen hayati boyutlara ulaşabilir. Klavicula kırıklarında a.subclavia, humerus başı çıkığında a.axillaris, tibia üst uç kırığında a.poplitea, humerus kırığında a.brachialis zedelenmeleri sık görülür.

Kırık kaynamasını kırık fragmalarının birbirine uzak olmas, kırığın çok parçalı oluşu, kırığın eklemi ilgilendirmesi, kırık bölgesinde immobilizasyon eksikliği, kırık bölgesinde yetersiz kanlanma, kırık bölgesinde enfeksiyon, hastanın yaşı, kemik yapısının zayıflığı, beslenme yetersizliği gibi nedenler geciktirebilir.

Kırık Sonrası Tedavi Hakkında Daha Detaylı Bilgilerin Yer Aldığı Yazımız İçin Tıklayın

Kırıklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kırık tedavisinde kırık fragmanları birbiri ucuna getirilerek redüksiyon yapıldıktan sonra kırığın durumuna göre eksternal yada internal fiksasyon materyalleri kullanılarak kırık bölgesi immobil hale getirilir. Hatta bazı durumlarda internal fiksasyon materyalleri dahi işe yaramaz, bu durumlarda kemik greftlerine başvurularak kemik kaynaması sağlanır.

Kırık sonrası minimum kaynama süresi 6 haftadır Bu süre içerisinde kırığın yeniden oluşmasına yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Kırıklarda fizik tedavi programını immobilizasyon ve sonrası olarak iki dönemde ele alabiliriz.

İmmobilizasyon sırasında uygulanacak rehabilitasyon programında; ödem ve ağrıyı azaltmak için masaj TENS gibi fizik tedavi teknikleri, bölgeye kan akımını artırmak için aktif pasif kontraksiyonlar, izometrik kontraksiyonlarla kas fonksiyonlarını artırmak, koltuk değneği ve baston gibi yardımcı araçların kullanımını öğretmek yer alır.

Fiksasyon materyalinin çıkarılmasının ardından uygulanacak fizik tedavide amaç ödemin azaltılması, tam eklem hareketini kazanmak, tam kas gücünü sağlamak ve tam kas fonksiyonunu sağlamaktır. Masaj, mobilizasyon gibi yöntemler adezyonları çözer  ve tendon kılıflarının uyarılmasını sağlar. Elektroterapi ajanlarından TENS, ağrıyı azaltmak için ; faradik akım kas eğitimi ve dolanımı artırmak içi kullanılır. İmmobilizasyon nedeni ile kaybolan eklem hareket açıklığını artırmaya yönelik fizik tedavi tekniklerinden yararlanılır ve sonrasında etkilenen kasların güçlendirmesine yönelik egzersizlere geçilir. Hastalara geç dönem egzersizleri olarak aktif, aktif asistif, pasif egzersizler verilebilir ve bu hastalarda PRE, PNF gibi tekniklerde kullanılabilir.

Bu yazıyı 134.433 kişi okudu

272 yorum

 1. Doktor bey iyi günler benim sağ ayağımda iki ay önce jones kırığı meydana geldi ama ne yazıkki ilk ay bir kırık oldugu anlasilmadi ve ben 1 ay kirikla yurudum kostum hatta 1-2 kere basketbol oynadim ben takimda basketbol oynamaktayim ayagimda 4 hafta alci kaldi ve dun alci cikarildi doktor fizik tedavi soylemedi evde ayak bilegimi hareket ettirmemi soyledi yasim 16 kirigim eskisi gibi elime sert bir kemik gelmiyor ama cevresi cok az sis ve bazen kucuk agrilar oluyor benim sorum bu agri ve sislik normalmi cok hafifler birde 1 ay kirikla yurumem kemigin yapisini bozmus ve kaynamasina engel olmus olabilirmi doktorum 1-2 hafta yuk verme dedi tekrar basketbol oynayabilirmiyim simdiden tesekkur ederim hayirli cumalar dilerim

 2. düşme sonuçu sol femur kırığı oluştu ameliyat oldum 3 tane vida taktılar dizimde hareket kısıtlılığı oluştu fizik tedavi gördüm 90 dereceyi acıldıktan sonra artık evde yapabileçeğimi zamanla açılabileçeğini söylediler gercekten acılabilirmi fizik tedaviye gerek yokmu acaba cevaplarsanız cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  • Mehmet Ali Özdemir

   Tuğba Hanım eğer ev ödevlerinizi eksiksiz ve düzenli yaparsanız kalan 45 derecelik hareket yeteneğini kazanabilirsiniz. Geçmiş olsun

 3. Merhaba hocam öncelikle insanlara yardımcı olduğunuz için size tesekkür ve takdir ediyorum benim Medial malleol kemiğim 40 gün once kırıldı be doktorum titanyum tel ile tturdu şimdi ayağımdaki botu yatmadım zamanlarda cıkartıp assagı yukarı hareket ettiriyorum yatarken takıyorm ayağım altı yara oldu kapalı oldu için birde ondan acıyorum botu cıkartmakla doğrumu yapıyorum ayağım kaynama yaptı ve hafif şişlik var bu normalmi fizik tedaviyi ozellıkle öneriyosunuz bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tesekkür ederim. (:

  • Mehmet Ali Özdemir

   Taha Bey, botlar zaten sürekli kullanılmaz hareket kaybı, şişlik, yara oluşumu gibi yan etkilere yol açar. Doğru olan şuan yaptığınız gibi devam etmek olacaktır. Yaşadığınız şişiklerde oldukça normal, kırık kaynaması tam gerçekleştiğinde ayağınızın durumuna göre fizik tedavi ihtiyacınız olabilir.

 4. doktor bey 1 sene once basgetbol oynarken sol ayak bilegim dondu onemsemedim suan yapisal bozukluk ve hareket kaybi var ne yapmam lazim 17 yasindayim yardimci olursaniz sevinirim.

 5. Hocam merhabalar. 26 yaşındayım. 2.5 ay önce kaza sonucu sol dirseğimdeki radius kemiğimi kırdım. 3 tane kırığım vardı. Platin takıldı. Kolum 3 hafta alçıda kaldı. Ameliyattan iki hafta sonra da fizik tedaviye başladım. 30 seans fizik tedavi almama rağmen kendi kendime kolumu çok az açıp kapatabiliyorum. Ancak fizyoterapistim kolumu neredeyse tamamına yakın açıp kapatıyor.

  Sizce süreç doğru mu işliyor? Bu tarz kırıklarda açılma kapanma süreci ne kadardır?

  30 seans geçmesine rağmen gelişme olmaması bizi korkutuyor. Ne yapabilirim?

  Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 6. Gülcan Ağırtaş

  Merhabalar yardımınıza ihtiyacım var hocam 29 Kasım’da sol radius üst ucu kırığı oluştu.2 tane vida takıldı ve 4 hafta alçıda kaldı.doktorum ftr gerek olmadığını kendimin açabileceğini söyledi fakat açılmadı kolum.alçıyı çıkardıktan 3 hafta sonra ftr başladım ve 20 seans devam ettm fakat hala hareket kısıtlılığım mevcut.tam olarak açıp kapatamıyor avuç içim yukarı dönmüyor ve kolum soğuduktan sonra kasılıp kalıyor.sizce eski halime dönebilir miyim?kasları anestezi ile açmak için operasyona gerek var mı?

 7. Hocam Merhaba, benim sağ ayak bileğim 31.10.2014 tarihinde (yaklasık 110 gün önce) araba çarpması ve bileğimin üzerinden geçmesi sonucu dağıldı diyebilriz. Lateral malleol ve Medial malleol açık parçalı kırıldı. Ama kırık tabiri bence az kalır. 10 tane platin takıldı. 65. Günde dayanaksız yürümeye başladım. Egzersiz ve düznli yürümeye çalıştım her gün. Şu an Fizik tedaviye başladım. Ayağımı rahat bükemiyorum. Yürüyüşüm 45 dk’yı geçerşe ağrılar artıryor. hele fizik tedavi sonrası ayak bileği çevresinde ağrılarım iyice arttı gibi geliyor. Kas güçlendirici ve hareket açıcı egzersizler yapıyorum. Ayağım eskisi gibi olabilir mi ? Rahat yürüyebilir miyim ? Ağrılara karşı ne yapablirim yardımcı olur musunuz ? teşekkürler

  • Mehmet Ali Özdemir

   Ağrılar için fizik tedavide elektroterapi ve sıcak soğuk uygulamalar yapıyordur fizyoterapistiniz. Bunun dışında yapılacak çok birşey yok, zor bir süreç ne yazık ki.
   Hareket açma ve güçlendirme egzersizeriyle birkaç ay içinde eski sağlığınıza yavaş yavaş kavuşacaksınız.
   Geçmiş olsun

   • Hocam cevabınız için teşekkürler, egzersizler sonucu tam olarak iyileşme sağlayabilir miyiz? ağrılardan tamamen kurtulabilir miyiz peki ?

 8. Merhaba hocam. yüksekten düşme sonucu her iki ayak 2,3,4 numaralı metatars kırığı artı sağ ayak bir adet kuneiform kırığım vardı. 8 aralıkta düştüm şişlik nedeniyle 11 aralıkta alciya aldılar. bir hafta sonraki kontrolde sağ ayak metatars kiriklarinin kaydigindan dolayı her üç kemiğe de mini plak vida takıldı. 35 gün alçıdan sonra topuk kismina basabilirsin dedi. 10 gün sonraki kontrolde komple ayağını kullanabilirsin dedi doktorum. sol ayağımda problem yok bence, fakat sağ ayağımtoplamda 50 gün alçıda kaldı halen şiş ve tam olarak basamiyorum bile.. iyilesmesinin zaman alacaginin da farkındayım.. sizce fizik tedaviye ne kadar ihtiyacım var. fizik tedavi almazsam gelişmeler yavaş olacak, biliyorum. ama başka bi sorun olrmu almadığım taktirde. yani kalıcı bi problem, hareket kisitliligi veya güç kaybı yada sürekli ağrı gibi şeyler. vereceğiniz cevap için teşekkürler..

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun.
   Eğer ciddi hareket kaybı ve şişlikler yoksa 20 seans fizik tedavi yetebilir ama ileri durumlarda bu seans sayısı 40ı geçebilmektedir.
   Eğer fizik tedavi almazsanız hareket kaybı kalıcı hale gelir, yürüme sorunları açığa çıkar ve ilerde ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden zamanında fizik tedavi almanızı öneririm.

 9. Merhaba hocam ben 17 yaşındayım 5 hafta önce dirsek kemiğini dirseğe yakın bir noktadan kırdım 5 haftadır alçıdaydı şimdi çıkardım ama kolunda eğrilik var sizce bu normal mi birde nasıl egzersizler yapmalıyım

  • Mehmet Ali Özdemir

   Mehmet Bey kolunuzda yanlış kaynama olmuş olabilir. Kırık sonrası şişlik ve hareket kaybı normaldir ama eğrilik beklenen bir durum değildir. Doktorunuza muayene olup röntgen çektirmenizi öneririm.

 10. Merhaba hocam, benim annemin sol el bileği tabureden düşme sonucu kırıldı. Üç dört tane kırığı var bileğinde (Parçalı kırık)kırıklar iyi duzeltilmemis kırıklar kolu 38 gün boyunca alcida kaldı ve alçı çıktıktan sonra kolu çok zayiflamisti hiçbir yöne hareket etmiyordu sıcak su ve zeytinyağı sayesinde kolunu açtık ama alcidan çıkalı 25 gün oldu fakat hala bilek hareketi çok kısıtlı parmaklarını soru sorunsuzca açıp kapatabiliyor hiç ağrı ve sisme yok fakat bilegini dondurmesinde sorun var şu anda da otuz seanslik fizik tedavinin 5 seansini geride bıraktık. (Paranın, sulu ultrason, ten ve germe egzersizleri ) Çevredekiler ameliyat ol diyorlar ama doktorların böyle bir talebi yok günlük hayatını etkilemeyecek hale getircegiz fizik tedavi ile diyorlar siz ne tavsiye edersiniz bu kadar zaman geçtikten sonra ameliyat olmalı mı ameliyat olursa iyileşme ihtimali ne son olarak da eğer fizik tedavi gormezse ileriki zamanda elinin kireçlenme yapacağını ve parmaklarını bile kullanamayacagini söyledi doktorlar fizik tedavi sonrası bu ihtimal ortadan kalkar mı? Kusura bakmayın çok uzun oldu ama çok doldu ve yorulduk artık. Çok teşekkürler şimdiden. Iyi gunler.

  • parafin, tens demek istemiştim

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merhaba Betül Hanım,
   Henüz tedavinin başındasınız. 30 seans fizik tedaviyi tamamladığınızda arada ki farkı, fizik tedavinin etkisini göreceksiniz.
   Bu durumlarda ameliyat gerekmez, genellikle fizik tedavi ile halledilir, içiniz rahat olsun, fizik tedaviye devam edin yeter ki.

 11. hocam merhabalar ben 28 yasindayim. Hali sahada mac yaparken iki iki kolumun uzerine dustum. Sag bilegimde catlak sol dirsegimde kirik var. sol dirsegimi atele sag bilegimi de alciya aldi doktor. Sol dirsegimdeki kirik eklemde degil sadece kemigin uc kisminda. Doktor yirmi gun atelde kalsin dedi. Aradan yirmi gun gecti gittim doktora ilk gittigim doktor izinliydi baska bi doktor bakti bi sikinti yok dedi ama ilk doktorun baksin dedi. Ilk doktora gosterdim on gun sonra alalim dedi. esimin 8 aylik hamile olmasindan ve ilk doktorun sikinti uok demesinden dolayi ben eve gelince ateli soktum. Iki gun oldu kolumu surekli hareket ettirmeye calisiyorum ama tam olarak acilmiyor hala ne gibi hareketler onerirsiniz uzun oldu kusura bakmayin iyi gunler

  • Merhaba Akif Bey. geçmiş olsun. Sağ bilek için sitede germe egzersizleri sayfasını bulup oradan bilek ile ilgili olanı yapmaya çalışın yaparken dikkatli sakin yavaş olun. musluk açma, çekiç egzersizleri el bileğinin her yöne hareketi size iyi gelecektir. küçük miktardaki ağırlıkları kaldırmayı deneyebilirsiniz fakat hareket koldan değil bilekten olacak şekilde yapılmalı. sol dirsek için açma kapama hareketleri idealdir. aynı zamanda avuç içini bi aşağı bi yukarı baktırın yavaş yavaş 5 kere aşağı 5 kere yukarı bakacak şekilde hareket ettirmeye çalışın.. tıpkı musluktan su içer gibi avucunuz yukarı baksın daha sonra dirsek sabit kalacak şekilde bu sefer avuç aşağı baksın hareketleri birbiri ardına yavaş yavaş yapın.. yorulunca mutlaka dinlenin… yazı üzerinde ancak bu kadar anlatabilrim.. sağlıcakla kalın.

 12. Mrb dr bey. Ben 6 hafta once diz kemigimi kirdim.3hafta alcida 3hafta dizlikte kaldi.sislik var. Evde nasil egzersiz yapabilirim.tskler..saygilar

  • Yekta Bey geçmiş olsun. Diz kemiği derken hangisini kastettiğinizi anlayamadım ama genel olarak kırık fizyoterapisinde germe ve güçlendirme egzersizleri ön plandadır. evde ne yapabilirim sorunuza gelecek olursa sitemizde germe egzeriszlerini aratarak diz için olanı bulup yapmayı deneyebilirsiniz yaparken dikkatli yavaş olunmalı.. dizinizi sık sık hareket ettirin açıp kapatmaya çalışın sık sık bunlar iyi gelecektir.

 13. Merhaba ben 16 Kasım 2014 de düşme sonucu bimoller kırık teşhisiyle ayak bileğimin den çift taraflı ameliyat oldum ayagimda bileğimin dışabakan kısmında pilatin+çivi ve diğer tarafın da da çivi var doktorum bana softcase diye bir sentetik alçı yaptı dikişler alındıktan sonra bu alçıyla rahatça ayağımın üstüne basıp gezebildim .Şu an da alçısız evin içinde basıyorum ama ayağımda şişme ve kızarıklıl oluyor ama hiç ağrım yok .ve aksamam var ayağimda oluşan bu şişlik ve kızarıklıl normal mi (istirahat edince geçiyor)ve aksamam düzelir mi bunlar için ben evde ne yapabilirim Haziran da oğlumun sünneti var o zamana iyileşirmiyim eskisi gibi olabilirmiyim .teşekkür ederim

 14. Muhammet Nihat ÇAY

  Merhabalar ismim Nihat ve yılbaşı günü trafik kazası yaptım kask ve eldivenimi çıkardığımda sağ elimin kopmak üzere olduğunu gördüm bi açık kırık durumu yani yaklaşık oniki saat sonra ameliyata girdim işaret orta ve yüzük metacarpal lar dibinden parçalı olarak kırılmış ve lunatum hala daha kırık olmak kaydıyla bilek kemiklerin ve iç kol kemiğinin uç kısmında bir iki santimlik bi ayrılma olmuş. Bu pazartesi elimdeki yedi tane kalın tel ve bileğimi koluma sabitledikleri stabilizatör parça çıkacak ve lunatum Civatalanacak. Doktor ameliyattan sonra hep diğer eline parmaklarını aç kapat demişti ve iki günde bir pansuman yap demişti. Ben hem çok açıp kapatamadim hem de bi kaç kere pansumanı geç yaptım şimdi de ağrılarım her gün değişerek bi artıyor bi normal ağrı durumuna dönüyor olması beni endişelendiriyor acaba elimi eskisi gibi kullanabilir miyim ve bu ne kadar zaman alır sizce? Elimin üzerinde de belirgin ödemler oluşur mu? Teşekkürler şimdiden.

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merhaba Muhammed Bey, zor bir kırık vakası yaşamışsınız, normale göre daha sıkıntılı bir süreçten geçeceğinizi belirtmeliyim.
   Elinizi kullanma konusunda problem yaşayacağınızı düşünmüyorum ancak küçük bir bölgede fazla sayıda kırık olması şekil bozuklukları bırakabilir.
   Geçmiş olsun.

 15. Mehmet bey şunu yazmayı unutmuşum 3 hafta sonunda alçı çıkarıldı yerine kola ortez takıldı.

 16. Iyi günler mehmet bey bir tanıdığım kaleci idi ve 25 gün önce bir maç sırasında humerus kemiginde 5 parçalı kırık oluştu, kemik içerisine platin takıldı ve kemik çivilendi. Ayrıca doktoru kemigi yapıştırma tekniği ile yapıştırdı. Yeni röntgenlerde kırık belli dahi olmuyor. Kendisi çok genç bir insan. Doktoru onun tekrar sahalara dönecek miyim sorularına cevap vermiyor ve bütün telkinlere rağmen bunalımdan çıkamıyor. Doktoru fizik tedavi yerine küçük dambıllarla çalışmasını söylemiş. Dirseğin de hareket zorluğu yaşıyor. Sizin bu konudaki fikrinizi öğrenebilir miyim. Ben internette çok araştırma yaptım herkes normale döndüğünü söylüyor. Ama profosyonel spor yapan kişilerin yorumlarına rastlayamadim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler iyi çalışmalar

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
   Kırık tıbbi olarak geri dönüşü olan ve zamanla tamamen eski sağlığa kavuşulan bir durumdur.
   Spora dönüş uzun bir süre alacak olsada mümkündür.

 17. iyi günler mehmet bey benim kızım 3 ay önce merdivenden düşme sonucu kol dirsegi humerus uç kırıgından amaliyat oludu ikitane tel taktılar alçıya alındı 5 şinci hafdada alçıyı çıkardılar 10 gün sorada telleri çıkardılar bizi fizige yönlendirdiler 30 gün fizik gördük ama tam açılma olmadı tekrar dodora gittigimizde 5 derecelik kayma var dedi zamanla açılma ola biliyor olmazsa amaliyatla açılacagını söledı buda beni tedirgin ediyortıp dilinde birşeyler oluşmuş dedi ama ben anlamadıgım için size yazamıyorum amaliyat olursa bir sorun olurmu beni aydınlatırsanız sevinirim

  • Fatma Hanım geçmiş olsun… 30 günlük tedavide tam açılma olmasını beklerdim şahsen.. Sanırım kontraktür oluşmuş.. Tedirgin olacak birşey yok.

  • Benim tek bir sorum olacak.. benim kizimimda kirigi vardi ve tel takildi … iki gun sonra teller alinacakkk.. cokkk aci cekecekmiii:(

 18. Doktor bey merhaba ben 34 yaşındayım.11 ocakta düşme sonucu nda ayak bilegim ve bir az ustundeki kemik 3yerden kirildi acil ameliyat la 2adet platin takıldı. pansumanlari duzenli bir sekilde yapiyoruz.bacak altinda yarim atel var.sorum su lavabo ihtiyaç i icin ayaga kalktigimda uzerine basmamama ragmen dondugumde çok büyük agrilar cekiyorum bu normalmi ve atel ciktginda benimde fizik tedavi almam gereklimi sizin böyle hastalariniz mutlaka olmuştur tedavi ve iylesme suresi uzunmu çok zor durumda yim cevabiniz için simdiden teşekkür ederim

  • Mehmet Ali Özdemir

   Merhaba Nurdan Hanım,
   Henüz 1 haftalık bir kırıktan bahsediyoruz ağrı olması çok doğal. Uzun bir süreç sizi bekliyor. Bu uzun süreçte bacağınızda hareket ve kuvvet kaybı olacaktır. Bu yüzden atel çıktığı zaman fizik tedavi almanız gerekecektir.
   İyileşme süreci sizin durumunuzda biraz daha uzun olacaktır. Geçmiş olsun

 19. S.a insanlari aydinlattiginiz icin cok tedekkur ederim degerli hocam benim 16 aylik kizim kanepeden dustu ve dirsegin 2 cm ust tarafindan sag kolu kirildi kirigi disaridan mudaheleyle yerine getirip alciya aldilar yaklasik 23 gun boyunca alcida kaldi ve cok dikkat ettik 23 gun sonunda alciyi aldilar kirik olan dirsek kemigi diger kolunun dirsek kemigine nazaran biraz buyuk bunu doktora sordugumda bunun normal oldugunu ve zamanla diger kolu gibi olacagini soyledi alci alinali iki gun oldu doktorun dedigi hareketleri yaptiriyoruz cocuguma kolu yeni acildigi icin eskisi gibi kullanamiyor ama bir sikinti gorunmuyor az da olsa kullaniyor sizin goruslerinizi duymak isterim bundan sonra ne yapmaliyiz…

  • Sayın Selçuk Bey geçmiş olsun… Alçılama işleminden sonra kolda hareket kaybı gayet normal bir durum. zamanla kol eski işlevlerini rahatlıkla yapabilir vaziyete gelecektir… Zamanla hareket açıklığı ve kas gücü yerini bulacaktır endişeniz olmasın… Hareketlere devam aksatmayın lütfen..

   Sağlıcakla

 20. merhaba doktor bey 25 yaşındayım sol kol humerus şaftı kırığı sonrası ameliyat oldum ve koluma havalı dedikleri yani yandan ekstra bir çivi ile değilde omzumdan sadece 3 cm kesik açarak intremedüller çivi yerleştirdiler.suan 1 ay oldu kaynama nekadar sürede olur böyle kırıklarda fizik tedavi nezaman başlar ve bu çivinin vücutta ortalama kalma süresi nedir doktor bey yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Merhaba benim sağ tibia kemigim 45 gün önce kırıldı ve platin takıldı su anda koltuk deynekleriyle biraz yük vererek yürüyorum acaba ne zaman deyneksiz tam yük vererek yuruyebilirim tesekkurler

   • Hamit Bey geçmiş olsun..

    Kırıklarda fizik tedaviye başlangıç süreleri kırığın şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir… Bu bilgiyi operasyonu yapan doktordan alabilirsiniz..

  • Ali bey geçmiş olsun..
   Kırıklarda fizik tedaviye başlangıç süreleri kırığın şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir… Bu bilgiyi operasyonu yapan doktordan alabilirsiniz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*