Kırık ve fizik tedavisi

Kırık ve fizik tedavisi

Kırık, kemiğin anatomik ve fizyolojik bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir. Tıbbi olarak çatlak diye bir şey yoktur. Halk arasında çatlak olarak bilinen durum, incomplate nondeprese, yani yerinden oynamamış kırıklardır.

Kırıklar, bir kırığı mümkün olabildiğince özelleşmiş olarak ele alabilmek için çok çeşitli sınıflamalara ayrılmıştır. Bunlardan en önemlileri, patalojik kırıklar, fatique(yorgunluk) kırıkları, travmatik kırıklardır.

Çocuklarda kemiklerin elastisite katsayısı yetişkinlere oranla daha yüksek olduğu için çocukların dahil olduğu kırıkların bir kısmında kemik bütünlüğü tam olarak bozulmaz, eğilerek deforme olur, buna yaş ağaç tipi kırık denir.

Şok, ağrı, deformite, ödem, belirgin lokal hassasiyet, kas spazmı, anormal hareketlilik, fonksiyon kaybı kırığın ilk belirtilerindendir.

Kırık iyileşmesi 5 fazda ele alınır;

-Hematom fazı: Vücutta bir kemik kırıldığı zaman o bölgede kemik dokunun ve damarların bütünlüğü bozulur. Çatlayan kapillerden gelen kan kemik hattını doldurur. Kan ve ölü kemik parçalarından oluşan bir yumak kırığın çevresini sarar. Bu yumak ilk 24-48 saatte kırığın röntgende görülmesini engeller.

-İnflamasyon fazı: Bölgede bir inflamasyon gelişmeye başlar. Kemiğin kırılmasıyla oluşan kemik uçlarında ki ölü osteositler, inflamasyonla bölgeye gelen lökositler tarafından absorbe edilir. Böylece kırık röntgende görülebilir.  Hematom fazı ile birlikte 2 gün sürer.

-Kallus formasyonu fazı: Hem internal hemde eksternal oluşum görülür. Subperiostal ve endostal poliferasyon ile kırık bölgesinde yeni osteoblastlar ve osteositler oluşmaya başlar.

-Konsolidasyon fazı: oluşan yapılar sertleşmeye başlar

-Remodeling fazı: Yeniden şekillenme fazıdır. 1.5 yıla kadar uzayabilir.

Kırık aslında son derece basit bir olaydır, doğru ve zamanında müdahale edilirse hiçbir sorun oluşmadan birkaç yıl içinde tamamen eski haline dönebilir. Hastalar için esas tehlikeli olan oluşabilecek komplikasyonlardır. Ekfeksiyon, avasküler nekroz, malunion(kötü kaynama), delayed union(gecikmiş kaynama), nonunion(kaynamama), eklem ayrılması, adezyon, damar yaralanmaları en önemli komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlardan damar yaralanmaları ciddi sorunlar oluşturabilir hatta bazen hayati boyutlara ulaşabilir. Klavicula kırıklarında a.subclavia, humerus başı çıkığında a.axillaris, tibia üst uç kırığında a.poplitea, humerus kırığında a.brachialis zedelenmeleri sık görülür.

Kırık kaynamasını kırık fragmalarının birbirine uzak olmas, kırığın çok parçalı oluşu, kırığın eklemi ilgilendirmesi, kırık bölgesinde immobilizasyon eksikliği, kırık bölgesinde yetersiz kanlanma, kırık bölgesinde enfeksiyon, hastanın yaşı, kemik yapısının zayıflığı, beslenme yetersizliği gibi nedenler geciktirebilir.

Kırık Sonrası Tedavi Hakkında Daha Detaylı Bilgilerin Yer Aldığı Yazımız İçin Tıklayın

Kırıklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kırık tedavisinde kırık fragmanları birbiri ucuna getirilerek redüksiyon yapıldıktan sonra kırığın durumuna göre eksternal yada internal fiksasyon materyalleri kullanılarak kırık bölgesi immobil hale getirilir. Hatta bazı durumlarda internal fiksasyon materyalleri dahi işe yaramaz, bu durumlarda kemik greftlerine başvurularak kemik kaynaması sağlanır.

Kırık sonrası minimum kaynama süresi 6 haftadır Bu süre içerisinde kırığın yeniden oluşmasına yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Kırıklarda fizik tedavi programını immobilizasyon ve sonrası olarak iki dönemde ele alabiliriz.

İmmobilizasyon sırasında uygulanacak rehabilitasyon programında; ödem ve ağrıyı azaltmak için masaj TENS gibi fizik tedavi teknikleri, bölgeye kan akımını artırmak için aktif pasif kontraksiyonlar, izometrik kontraksiyonlarla kas fonksiyonlarını artırmak, koltuk değneği ve baston gibi yardımcı araçların kullanımını öğretmek yer alır.

Fiksasyon materyalinin çıkarılmasının ardından uygulanacak fizik tedavide amaç ödemin azaltılması, tam eklem hareketini kazanmak, tam kas gücünü sağlamak ve tam kas fonksiyonunu sağlamaktır. Masaj, mobilizasyon gibi yöntemler adezyonları çözer  ve tendon kılıflarının uyarılmasını sağlar. Elektroterapi ajanlarından TENS, ağrıyı azaltmak için ; faradik akım kas eğitimi ve dolanımı artırmak içi kullanılır. İmmobilizasyon nedeni ile kaybolan eklem hareket açıklığını artırmaya yönelik fizik tedavi tekniklerinden yararlanılır ve sonrasında etkilenen kasların güçlendirmesine yönelik egzersizlere geçilir. Hastalara geç dönem egzersizleri olarak aktif, aktif asistif, pasif egzersizler verilebilir ve bu hastalarda PRE, PNF gibi tekniklerde kullanılabilir.

Bu yazıyı 134.885 kişi okudu

273 yorum

 1. Merhaba 56 yaşındayım sol el bileğim parçalı kırıldı yanlış kaynamış 2 hafta öyle kaldı beni ameliyata aldılar 7 platin takıldı 3 hafta oldu halâ ağrım var ve doktor fizik tedavi vermedi canım çok yanıyor sıcak suya oturtucaksın dedi normal mi kolum da hafif yamuk ve şiş

 2. Bimaelloaral kirik suan bende ayni durumdayim
  Tam anlamiyla eskisi gibi bSman 6 ay
  6 ay sonunda platinler cikicak cerrahi mudaheleyle 3 hafta sonra iyilesicek
  Uzun bir sürec bu durum malesef sabir gerekiyor
  Suan yapman gereken bagira bagira asagi yukari hareket kisitliligi olan bolgeyi acmak
  Zorla ve esinin de yardimiyla sen itip cekemiyosan o zorlayarak asagi yukari saga sola
  Hareket ettirerek o bolgeyi yere basmaya hazir gale getirmelisin gecmis olsun

 3. merhaba Mehmet bey,
  3,5 yaşındaki oğlum koltuktan düşerek serçe parmağına yakın doktorun büyüme hattinda dedigi tarak kemiğini kırdı.kücük bir kırık olduğunu ve 3 hafta atelde kaldığında kaynayacagini söyledi. atelin çıkarılacağı gün oğlum çok hareketli olduğu için kırığı cok az kaydırmış. Onun için 2 haftada alçıda kaldı.Alçısı alındığı gün yavaş yavaş basmaya başladı. Fakat dışa doğru basıyor. ve tabii öyle olduğu için topallıyor gibi. bir hafta oldu yine aynı. bu haliyle evde takla bile atabiliyor ama ayağını sürüklüyor yinede. bayram tatiline denk geldiği için doktorda bulamadım. ne yapmamızı önerirsiniz çok üzülüyoruz.

 4. doktor bey sol ayak bilegimde parcali kirik vardi.
  platon atildi.suan alcim yok.37 gun oldu.Ama ayagimi asagi indirdigimde siyahlasiyor ve tekrar yatiyorum rengi duzeliyor.normalmi ve ne yapmam lazim.

  • hayır normal değil. morarmalar kırığın iyileşmediğine işaret olabilir. tekrar doktora görünmeni tevsiye ederim .

 5. Merhaba Hocam;

  Elimde Sağ el 5.metakarp kırığı oluştu. 1 hafta kırık olduğunu anlamadım ve en son şişme olduğunda Eğitim ve Araştırma hastanelerinden birine gittim. Alçı ile sabitleyemeyince ameliyat ile 6 via ile metal bir parça takıldı. 22.gün Atel ile geçirdim. 22. gün atel doktorum uyarılar eşliğinde çıkardı. Ve 3 dk sıcak suda 1 dk soğuk su içerisinde yavaş yavaş parmaklarımı hareket ettirmemi salık verdi. Ancak atel çıkarıldıktan sonra hiç problem olmayan sağ el yüzük parmağımın da bükülemediğini gördüm. Çok fazla da zorlamak istemediğim için boşta olacak şekilde su içinde açıp kapatıyorum parmaklarımı. Plaka takılması sonrası 3 kez röntgen çekildi ve hepsinde son derece sağlıklı ilerlediği bilgisi verildi.

  Tedirginliğim şu ki; oluşan bu eklem hareket kısıtlılığını gidermek için yapacağım hareketler tekrar kırığa yol açar diye pek zorlamıyorum. Bu şekilde olunca da kayda değer bir gelişme olmamakta. Bu şekilde 1 hafta geçirdikten sonra tekrar kontrole gitmemi istediler. Henüz 2.güne yeni girdim. Gelişme olmaması normal olabilir belki ancak işsiz olduğum için görüşmelere gidemiyorum çünkü mesleğim Silahlı Güvenlik görevlisi.

  Sizlerin tavsiyesi nedir hocam. Bir an evvel iş bulmam gerekiyor ve bu parmaklarım hareket etmediği sürece iş bulma sorunum devam edecektir. Bu sebeple siz değerli hocalarımızdan da ek bir görüş rica ediyorum. Kırık tamamen düzelmeden fizik tedavi için bir kuruma başvurmalı mıyım sizce? Ya da başka ne yapabilirim. Ameliyat olunan serçe parmak hafif bükülüyor, yüzük parmağımın da eklem kısımları da hiç oynamıyor ve yumruk yapamıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum hocam.

 6. Hocam elim alçıdan çıktıktan sonra şişlik yanma, uyuşma güç kaybı gibi olaylar oluyor şu an fizik tedaviye gidiyorum hala şikayetlerim geçmedi bu olaylar normal mi? SAYGILAR…

 7. iyi günler oğlumun(6yasinda) sol kol dirseğinin hemen üstü büyüme kıkırdağının hemen üstünden( Humerus suprakondiler deplase) 1Subat ta kirildive ayni gun kapali ameliyat oldu.3adet tel takıldı 27şubatta kontrolde teller cikicak sonrasında fizik tedavi olucak mi bilmiyorum. sizin önerimiz ve yapmamız gereken hareketler nelerdir.

 8. Merhaba hocam arkadaşım küçükken ayak bileğini kırmış sonra yanlış kaynama yapmışlar ondan sonra ameliyat olmuş ameliyattan sonra fizik Tedavisi olmamış şuan 30 yaşında kas zayıflığına bağlı aksaması var yaklaşık bir yıldır fizik Tedavisine başladı aksamasi duzelirmi

 9. Ayakta topuk kısmı da düşme sonucu çatlak oluştu ayak alçıya alındı iyileşti fakat 5 sene sonra ağrı ve şişme yaptı acile gittim bir iğne birtablet ilaç birde krem verdiler ağrı devam ediyor ne yapmalıyım inşaat işi ile ugraşıyorum

 10. Merhaba 35 gün önce ayak burkulmasi sonucu ayak bilegim bir adet iç taraftan ve dış taraftan kırıldı dış tarafta 3 adet parça parça kirik var kemiklerin isimlerini bilmiyorum iç tarafa vida ve tel takıldı dış tarafta ise platin var 30 gün yarim alcida kaldıktan sonra alçı çıkartıldı doktorum 10 gün daha üzerine basma bilegini egzersiz yap dedi suan biraz da olsa hareket ettirebiliyorum fakat hareketlerim kısıtlı ayağımi sarkittigimda morarma oluyor eylülün son haftası düğünüm var o zamana kadar normale donermiyim yürüyebilir miyim bilgi verirseniz çok memnun olurum tesekkurler

 11. Slm 1.5 ay once sag el yuzun parmagim kirildi ameliyat oldum 3 vida 2 tel taktilar elim dirsegime kadar alcida kaldi 1 ay boyunca. Sonra tekrr 2nci ameliyati oldum vidalar teller cikarildi sukur kemikte kaynamis lakin doktor simdilik fizik tedavimi kendim yapmami soyledi daha ameliyat olali 5gun oldu lakin canim acok acidigi icin yapamiyorum ne yapabilirim

 12. Selam bundan bir ay oncesi kalkanus kemigi kirildi,yaklasik 3 metreden dustum,,marmara adasinda oldugum ici n orda mudahale edilemedi, 26 saat gibi bi gecikmeyle istanbul bakirkoy dr sadik hst geldim, burda acilde 4 gun kaldim, sonra yatis verildi yukari ciktim,,burda 4 gun kaldiktan sonra bi doktor geldi hemsireye kizdi, bu adamin ayagi neden asagida dedi,,acti bakti,,ayagimda bul olusmus,odem dolu,bana seni 15 gune kadar gecmesse bunlar ameliyat edemeyiz dedi,ertesi sabah yine actilar ayagimi bul ler tamamen yok olmustu,doktor takip edin tekrar edicektir dedi,ama etmedi,hemen ameliyat yaptilar,bilekten iki tanetitanyum sapladilar,ertesigun taburcu ettiler!!!15 gun sonra gel dedi, gittim filmde hersey eskisi gibi kaynamis, ve hayretle bana sen sigara ve alkol kullanmiyordun dimi dedi,,evt,dedim yasim 45,,sonra bana bir ay daha kalsin bu alci dedi,alci kalcama kadar ,sorum su,alci cikinca yururmuyum??mail adresim buyuk harflerle noktasiz,,, ve halen alcidayim,haber bekliyorum sizden

 13. slm hocam 4 ayı once denızde atladım ayağım kırıldı taraka yerınde kırıldı 3 hafta kaldı hale ağrsi bugün gibi ağrisi var geceleri cok ağıryor.
  yetmedi gibi yağan karda buzlamada düştum elımın ust kısmı kırıldı şu an alcıda 3 hafta oldu korkuyorum cıkara mıyorum budamı boyle ağrısı olacak ne yapmam gerekiyor 5o yas dayim

 14. 22 gün önce ayağını kapıya çarptım ve o gün akşama doğru fark ettim ki morarmış sonra krem falan sürüp sardım çok ağrımıştı zaten o gün ertesi güne şişlik gitti öbür gün akşamı sol ayağımın serçe parmağı çok şişti rengi de değişti yine sardım ertesi güne geçti okula falan da gidiyorum ağrıyor ama yapacak bir şey yoktu sora 6.güni hastaneye gittim çatlak var dedi krem verdi ve kırığa çevirebilir dedi kullanıyorum kremi ama bir faydası yok 2 Hafta geçti ve parmağımın bir kısmı mora yakın biraz da kahverengi gibi bir renk şişlik var ve önceye göre çok daha fazla ağrıyor yeniden hastaneye gittim doktor yeni röntgen çekmek şurada dursun bakmadı bile parmağıma eski röntgene baktı ve bir şeyin yok dedi doku zedelenmesidir krem dedi kısaca anlaşamadık doktorla annem de sinirlendi ve hastaneye götürmüyor şimdi beni ne yapmalıyım ağrı nasıl geçer parmağım yamuk duruyor diğerine göre

 15. 22 gün önce ayağını kapıya çarptım ve o gün akşama doğru fark ettim ki morarmış sonra krem falan sürüp sardım çok ağrımıştı zaten o gün ertesi güne şişlik gitti öbür gün akşamı sol ayağımın seçenek parmağı çok şişti rengi de değişti yine sardım ertesi güne geçti okula falan da gidiyorum ağrıyor ama yapacak bir şey yoktu sora 6.güni hastaneye gittim çatlak var dedi krem verdi ve kırığa çevirebilir dedi kullanıyorum kremi ama bir faydası yok 2 Hafta geçti ve parmağımın bir kısmı mora yakın biraz da kahverengi gibi bir renk şişlik var ve önceye göre çok daha fazla ağrıyor yeniden hastaneye gittim doktor yeni röntgen çekmek şurada dursun bakmadı bile parmağıma eski röntgene baktı ve bir şeyin yok dedi doku zedelenmesidir krem dedi kısaca anlaşamadık doktorla annem de sinirlendi ve hastaneye götürmüyor şimdi beni ne yapmalıyım ağrı nasıl geçer parmağım yamuk duruyor diğerine göre

 16. Hocam 3,5 ay önce trafik kazası sonucu L1 burst kırığı ve asetabulum kırığım oldu,ameliyatla platin takıldı.15 gün önce doktor kaynama tamam, tam yük verebilirsin dedi,ama ben ne kadar zorlasamda tam yük veremiyorum ve desteksiz yürüyemiyorum. Desteksiz yúrüyebilecekmiyim çok endişeleniyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*