İtme manuplasyonu ve ağrı

İtme manuplasyonu ve ağrı

941715_594887623884834_353385206_nFonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI), supraspinal bölgede ağrıyı ve ağrı mekanizmasını açıklamak için kullanılabilen bir araştırma modalitesidir. Bu çalışma torasik bölgedeki itme manipülasyonunu (TM) takiben gerçekleşen ağrı değişikliğine karşı gerçekleşen serebral hemodinamik değişiklikleri araştırmaktadır.
10 sağlıklı gönüllünün fMRI görüntüleri işaret parmaklarına 15 saniye süre ve 1 Hz tekrar frekansında 15 saniye ağrılı uyaran uygulanırken ve 15 saniye hiçbir uygulamadan toplam 5 dakika süresince fMRI görüntüleri alındı. Daha sonra bu kişilere sırtüstü pozisyonda, orta torakal bölgedeki omurlara TM uygulandı ve kişiler hemen tekrar görüntüleme için MR cihazına alındı bu esnasında ağrılı uyaranlar tekrar uygulandı.
Sonuçlar, manipülasyondan sonra kişilerin ağrı algılamasında ve beynin ağrı ile ilgili alanlarında kan oksijen seviyesi ile ilişkili serebral kan akımında anlamlı bir azalma olduğunu göstermiştir. İnsülar korteksteki azalmış aktivasyon ile NPRS (Numerik Ağrı Derecelendirme Skalası)’deki azalmış ağrı skoru arasında anlamlı bir ilişki vardı.
Bu çalışma, torasik itme manipülasyonunun ve hipoaljezinin supraspinal mekanizmalarla ilişkili olduğunu gösteren ön kanıt niteliğindedir. İleride yapılacak çalışmalar randomize kontrollü çalışmalarda daha kesin sonuçlar ortaya çıkarmalıdır.
Kaynak:J Orthop Sports Phys Ther 43 (2013) 340-348.

611 kere okundu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*