İntrakranial kanama ve rehabilitasyon

İntrakranial kanama ve rehabilitasyon

İntrakranial kanama kafatası içerisinde meydana gelen ciddi bir kanamadır. Anormal kan pıhtıları ve kan beynin normal elektirksel aktivitesini bozar. İntrakranial kan kaybı tıbben acil bir durumdur ve akut kanamalarda doktorlar cerrahi girişim ile kanamayı durdurmaya çalışırlar. Bunun dışında özel ilaç ve uygulamalarla da kanama kontrol altına alınmaya çalışılır. Kanama hemen kontrol altına alınmazsa hayati tehlikeye yol açabilir.

Kafa içi kanamalar çoğu zaman doğrudan travma sonucunda meydana gelir. Otomobil kazaları ve spor yaralanmaları ile meydana gelebilir. Travma, muhtemelen açık, kanayan lezyon oluşturarak kafatasına ve altta yatan beyin dokusuna zarar verebilir.

İntrakranial kanamalar meydana geldiği yerlere göre kategorize edilir. Kafatası iç yüzeyi ile duramater arasında meydana gelen kanamalara epidural, duramater ile araknoid arasında meydana gelen kanamalar subdural, araknoid ve piamater arasında meydana gelen kanamalar ise subaraknoid kanama olarak adlandırılır. İntra Serebral hemorajda kanama beyin içindedir.

Epidural kanamalar genellikle travma ile meydana gelir ve bu kanamalarda acil tıbbi müdahale gerekir, aksi taktirde ölümle sonuçlanabilir. Subdural kanamalar daha çok rotasyonel travmalar sonucu meydana gelir. Kanama daha çok yırtık bir arter yada venden kaynaklıdır. Subaraknoid kanamalar travmatik kanamaların en çok yol açtığı kanama tipidir. Ayrıca doğumdan hemen sonra outpouching veya balonlaşma mevcut zayıf bir damarın yırtılması ile de meydana gelebilir. İntraserebral kanamalar beyin kanamaları içinde en tehlikeli olanıdır ve yüksek tansiyon, antikoagülan ilaçlar gibi nedenlerle nadir olarak ortaya çıkar.

hemoraj

İntrakranial kanama geçiren kişiler nöbet gelişimi için risk altındadırlar. BOS artışına bağlı kafatasının şişmesi, beyinde meydana gelen kanama nedeni ile beyin dokularının yeteri kadar oksijenlenememesi gibi nedenlerle beyinde kalıcı hasarlar oluşur. Komplikasyonlar koma durumu, beyini spinal kanal içerisinde herniasyona uğraması ve ölüm ile sonuçlanabilir.

İntrakranial kanama teşhisinde fizik muayene ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Bilinç kaybı, bulantı, kusma, konfüzyon, letarji ve tek taraflı felç kanamalarda karşılaşılması muhtemel belirtilerdir. Fizik muayene sırasında gözlenen semptomlar kanama tipinin belirlenmesi ve acil müdahale tipinin planlanması için hekime yardımcı olur. Ayrıca bilgisayarlı tomografi ve MR tetkitleri de tanı için kullanılır.

Hastalara gerekli müdahaleler yapılıp kanama durdurulduktan sonra hekimin uygun gördüğü andan itibaren rehabilitasyon programı başlatılır. Fizyoterapist tarafından nörolojik rehabilitasyon programına alınan hastalar kapsamlı bir değerlendirme yapılarak gözlemlendikten sonra günlük hayata yönelik fonksiyon artırıcı tedaviler uygulanır. Yürüme, denge, güçlendirme egzersizlerinin yanı sıra hastalara ağrı giderici fizik tedavi teknikleri de uygulanır.

Bu yazıyı 8.315 kişi okudu

2 yorum

  1. kullanıcı ön yargılıdır, alışkanlıklarını değiştirmeyi de hiç sevmez, öyle olmasa kimse para verip windows almaz, linux kullanırdı. Bende kurup şöyle bir baktım, kurcalama, öğrenme isteği hiç uyandırmadı, sildim. Microsoft windows 8 ile çok büyük kumar oynuyor, hiç talep edilmeyen birşeyi empoze etmeye çalışıyor.

  2. cris comentou em 18 de agosto de 2011 às 14:27. os materias que voce compra da coastal scents sao pelo site mesmo? e fazem entrega no brasil ne?!?! amei o video! parsaenb, voce é otima!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*