Elektroterapi’de Kullanılan Akım Türleri

Elektroterapi’de Kullanılan Akım Türleri

Doğru akım, dokuda iyon hareketi ile kimyasal değişikliklere yol açar. Doku içinde iyon transferi veya iyileşmeyi hızlandırma amaçlı kullanılırlar.

Kesikli galvanik akım veya alçak frekanslı alternatif akımlar sinir ve kas liflerini uyarabilirler. Kas kontraksiyonu veya ağrının giderilmesi amacıyla kullanılırlar.

Yüksek frekanslı akımlar, hücre membranında potansiyel değişikliği oluşturmazlar. Kimyasal veya uyarıcı etkileri yoktur. İçinden geçtikleri dokunun rezistansı ile orantılı olarak ısı meydana getirirler. Hızlı ossilasyonlarla seyrederler.

DOĞRU AKIM: Elektrik yüklü partiküllerin tek yönde, kesiksiz yön değiştirmeden ve sürekli hareket ettiği bir akım türüdür.

ALTERNATİF AKIM: Yüklü partiküllerin değişen yönlerde hareket ettiği sürekli bir akım türüdür.Akım yönü zaman içinde ileri-geri yön değiştirir.

PULSASYONLU AKIMLAR: Elektrik akımında periyodik kesilmelerle karakterizedir ve tek ya da çift yönlü olabilirler. Elektroterapi cihazlarında en sık kullanılan akım tipidir.Tedavide kullanılan alçak frekanslı akımlar pulsasyonlu akımlardır.

TRİFAZE AKIM: Üç alternatif akımın belli oranda birleşmesinden oluşur. Elektroterapide bu akım, su altı masajında su sağlayan motorun çalışmasında kullanılır.

akım türleri

Bu yazıyı 4.983 kişi okudu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*