Brakial pleksus yaralanmaları

Brakial pleksus yaralanmaları

Brakial pleksus (Brachial plexus), boynun her iki yanında yer alan, üst ekstremitenin motor ve sensoriyel fonksiyonunu sağlayan, periferik sinir ağıdır. Komplike bir anatomiye sahip olması, yaralanma sonrası tanı ve tedaviyi güçleştirir. Brakial pleksus yaralanmaları, yeni doğanlarda ve çocuklarda görülen, hayat boyu süren çok uzun süre takip ve rehabilitasyon gerektiren bir sakatlanmadır. Brakial pleksus yaralanmaları bir sinir zedelenmesidir. Bu yaralanmaların çoğu doğum sırasında omuz ve boyunda ki sıkışmalardan kaynaklanmaktadır. Özellikle iri doğan bebeklerde daha sık görülür.

Uzamış doğum, 4000gr üzerinde doğum ağırlığı, omuz gelişi, annede yapısal darlık, makat geliş, annenin 20 yaşından küçük olması, annenin diabetik olması ve evde doğum yapılması gibi nedenler bu yaralanmalarda çok büyük risk faktörleridir.

Erb-Duchenne tipi, bu yaralanmaların en çok görülen tipidir ve kola aşağı yönde uygulanan traksiyonla C5-C6 sinirlerinin zedelenmesi ile oluşur. Omuz çevresinde ki kaslarda felç yada kısmi felç görülür. Kol gövdenin yanında gevşek olarak durur; deltoid, supraspinatus, biceps, coracobrachialis ve brachioradialis paralizisi görülür. Omuzun addüktör ve iç rotatorlerinin tek taraflı tutulumu ile kontrakür gelişir. Birçok olguda geçiçi paralizi, kalıcı kontraktür görülür.

Klumpke tipi ise daha nadir görülmekle birlikte iyileşme şansı daha az olan bir tiptir. C8 ve T1 sinir kökleri etkilenmiştir. Elin intrinsik kasları dediğimiz iç kasları etkilenmiştir ve elde pençe el deformitesi gelişmiştir. Kolun baş üzerine doğru fazlaca çekilmesi sonucunda oluşur. Önce tüm ol kaslarının paralizisi olsa da üst taraf kaslarında ki olay kısa sürede geri döner.

Mixt tip ismini verdiğimiz 3.tipte ise tüm brakial pleksus etkilenmiştir. Omuz, kol, önkol ve el tümüyle etkilenir. Önkolda ve kolun lateralinde anestezi olur. Klumpke tipiyle birlikte horner sendromuda görülebilir.

Brakial Pleksus Yaralanmalarının Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu

Genel olarak ilk günlerde spontan iyileşme görülür. İlk 2 hafta bu hastalarda rom uygulanmaz, kol gövde üzerinde pozisyonlanır. Banyo yaparken ve giydirirken kolun sarkıtılmaması gerekir. Çocuk o kol üzerine yatırılmamalı, koltuk altından tutarak taşınmamalıdır.

Bu hastalarda tedavinin esasını rehabilitasyon oluşturur. Tedavide amaç sağlam kaslarda kontraktür oluşumunu engellemektir. Başlangıçta üst kolun gövdeyle, önkolunda üst kolla 90 derece açı yapacak şekilde bandajlanması gerekir. İlk 6 ay boyunca bu uygulama yapılır ve çocuk sürekli kontrol altında tutulur. Elektroterapi uygulanmaz. Omuzda internal rotasyon kontraktürü olmaması çok önemlidir çünkü ileriki dönemlerde yapılması muhtemel tendon transferleri için bu önemli bir kriterdir.

Brakial pleksus yaralanmalarında eklem hareket açıklığını korumaya yönelik egzersizler çok önemlidir. Çünkü pasif rom egzersizleri eklem esnekliğini ve hareketliliğini korumak, deformiteleri önlemek için gereklidir. Otururken veya sırtüstü yatarken omuz fleksiyonu ve omuz addüksüyonu; sırt üstü yatarken dirsekler bükülü halde omuz rotasyonları; çocuk otururken ya da sırt üstü yatarken omuz abdüksiyonu; dirsek fleksiyon ve ekstansiyonu; önkol supinasyon ve pronasyonu; el bileği fleksiyon ve ekstansiyonu; el bileği ulnar ve radial deviasyonları; parmaklar için fleksiyon, ekstansiyon, abdüksiyon ve addüksiyonu uygulanabilecek pasif egzersizlerdir. Tedavinin amacı etkilenmil ve sinirlerinde zedelenme olmuş elin normal kullanımı değildir. Ancak sinirleri zedelenmiş el ve kolun kısmen kullanılması gerekir. Bunun içinde uzun süreli rehabilitasyon programı uygulamak gerekir.

Üst brakial pleksus yaralanmalarının gidişatı çok daha iyidir ve 1-18 ay arasında iyileşme görülür. Alt kısım yaralanmalarında ve tam sinir kopmalarında tüm tedavilere rağmen ciddi sakatlıklar kalır.

 erb egzersiz

Bu yazıyı 49.970 kişi okudu

47 yorum

 1. Merhaba ben 44 yaşındayım aynı problem benim sağ kolumdada mevcut ama şunu bilmenizi isterim ki bu kadar karamsar olmayı gerektirecek birşey değil siz kendinisi sever ve kusurlarınızla beğenirseniz karşıyada aynını yansıtmış olursunuz … Ben üç evlilik yaptım üç kezde boşandım ama emin olun sorun asla kolum olmadı … 😃 Hatta çoğu tanıdığım insan böyle bir problemim olduğunun farkında bile değil… Kendini sev sana ait olanı sev göreceksin etrafında ki herşey güzelleşecek 😘

  • Malesef sizin solediginiz kadar kolay bisey degil kendinle barısık olunca gecmiyor bu rahatsızlık kızım 20 aylık kolunu battaniyenin altından kaldıramıyordu hala kolu hafif donuk fizik tedavi goruyoruz %45 brekial hastası keske hersey sizin dediginiz gibi olsa

 2. MERHABA DOKTOR BEY BENİM KIZIM 7 YAŞINDA BRAKİAL PLEKSUS RAHATSIZLIĞI VAR.ULUDAĞ TIP FAKÜLTESİNDE JALE İRDESEL 4 YAŞINA KADAR TAKİP ETTİ.1,5 YAŞINA KADAR HERGÜN EVDE 3 SEANS BANA ÖĞRETİLEN FİZİK HAREKETLERİ YAPTIRDIM 4 YAŞINDAN SONRA JALE HOCA OYUN İÇİNDE KOLUNU KULLANARAK KENDİ KENDİNİ TEDAVİ EDECEK DEDİ.ONUN DIŞINDA FİZYOTERAPİST EŞLİĞİNDE 6 AY KADAR HERGÜN 1 SAAT FİZİK TEDAVİ GÖRDÜ.FAKAT HALEN DAHA KÜREK KEMİĞİ ÇIKINTI DURUMDA,AVUÇ İÇİNİ YUKARI YÖNE ÇEVİRMEKTE ZORLANIYOR VE DİRSEKTE DE PROBLEMİMİZ VAR.BEN BU DURUMA ÇOK ÜZÜLÜYORUM.KIZIM DURUMUN YENİ YENİ FARKINDA.BUNUNLA İLGİLİ NASIL BİR ÇÖZÜM BULABİLİRİM.İYİLEŞMESİ İÇİN YA DA DAHA DA İYİ OLABİLMESİ İÇİN BEN NE YAPABİLİRİM.LÜTFEN BİR YOL GÖSTERİN.
  TEŞEKKÜRLER.

 3. Merhaba ben 13 yaşındayım ve benim de doğarken olmuş. Doğduğumda kolum hareket etmiyormuş ama şuan da kolum çok iyi durumda . Allah’a şükür kısalık ve bazı hareketleri yapamama gibi sorunlarım yok ama ağrılarım oluyor bazen . Ben küçük yaşlardan beri yüzüyorum ve fiziğe gidiyorum. Ben 11 yaşındayken kolumu açıyordum ama tam açılmıyordu ve bi süre sonra açık tutamıyordum fizyoterapistimin önerisiyle ters ip atladım ve şuanda kolumu çok rahat açabiliyorum diğer kolumla hiçbir farkı yok. Kısacası ben başardım sizde başarabilirsiniz yeterki asla pes etmeyin ve MUCİZELERE İNANMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN.

 4. Bisey sormak istiyorum benim cocum 1 yasinda mikrosefali dogdu başisini tutamiyor ayaklari ustune kuvetli basmiyo elersine bisey aldinda siki tutamiyo kolu baca hareket ediyor onu kolarsindan tutugumda adimlarsino atiyor ama tam kuvetli basamiyo hep korkuyormus gibi yapiyo ve onun icin bana bi ilac verdiler depakin sirup bide terapilere gitmesi lasim surekli azisini aciyor beni babasini taniyor erkesi taniyor ama sanki 4 5 aylik gibiymis yapiyor bunu bilmek istiyorum yedavisi varmi yokmu benim cocuk yuruye bilecekmi konisa bilecekmi ;(

  • Fizyoterapist Nurullah Akbaş

   Merhaba. Cocugunuz yuruyecekmi, konusacak mi gibi sorulara cocugun bas cevresine bakilarak cevap verilebilir. Su anki yasini ve bas cevresinin kac cm oldugunu soylerseniz size bir seyler soyleyebiliriz.

 5. Merhaba öncelikle ben size durumu anlatiyim ben 23 yaşındayım ve malesef bebekten sinirlerim zedelenmiş şu anki durumum çok kötü bir sürü doktora gittim hiç bir zaman iyi olmucami söyledi tek iyi gelen şey yüzme bol bol yüzmeye gönderin diğer kolumla arasında dünya kadar fark var 3 cm kısa ve tam anlamıyla acamiyorm hareketlerim kısıtlı

  • ben de 24 yaşındayım aynı sorunu paylaşıyoruz sizinle gerçekten sosyal ve psikolojik olarak da bu yaşıma kadar bi çok zorluk yaşadım ve hala yaşıyorum. umarım bi gün bi çözüm olur ve bizler de her işi yapabiliriz

 6. Elif hanım sizin cocugun kürek kemigi cikintisi halâ varmi

 7. merhaba size bıkac sorum olacak cevaplarsanız sevınırım 8 ğünlük kızımız var sağ kolunda hareket azlığı farkettık ve doktora gıttık cocuk norolojisine ultrason cektı ve beynınde bı sıkıntıolmadıgınıı soyledi dogum yaralanması sinir zedelenmesı oldugunu soyledi.ve fizik tedaviye baslanması gerektiğini soyledi.cocuk ortopedistine gıttık rontgen cekti kırık cıkık olmadığını soyledi.özel bi kurumda fizik tedaviye baslayacagız.sizin yazınızdan okudugum kadarıyla c5 c6 tutulumu parmaklarını hareket ettırıyor acıp kapatıyor kolunu dirsege kadar kaldırabılıyor bız desteklersek kolunu oynatabılıyor.onun dısında genelde kolunu pek hareket ettiremıyor.dirsege kadar en fazla sizce fizik tedavi doğru bı yontemmı hemen baslamak daha 8 ğünlük yoksa bıraz kolu dınlendırdıkten sonra mı baslamak gerekır yada bu tür vakalarda ıyılesme süreci nasıl seyrediyor.fizik tedavı kendı basına yetiyor mu.ilğinize simdiden tesekkur ederım.ıyı çalışmalar.

  • Sayin omur bey daha gec kalmis sayilmazsiniz fizik tedaviyi bence hemen baslatin yoksa ileriki yaslarinda tedavisi olmaz ben kendimden biliyorum ameliyet bence iyi degil yara izi detin kaliyo benim suand kolum yuzde 80 caliyo kolu yukari kaldiran sinirlerde hasar var ve dirsek kismindan tam acilma saglanamiyor fizik tedavi sart ve sizde ogrenip gun asiri ogrenin ve kola takilan aparatla yukari sekilde 90 derece tutularak arka sirt kisminda kemik cikintisi olmasini engelliyor

 8. Elif hanim fizikçime cok güveniyorum demişsiniz lütfen nerede oldugunu söyleyin bende çocuğumu gotureyim

 9. Rabbime binlerce şükürler olsun kiziminda durumu cok iyi kurek kemiginin cikmasi beni cok düşündürüyor Elif hanim ben size nasil ulasabilirim fafaceden

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*