Bacak kasları

Bacak kasları

Bacak bölgesi kasları, diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında yer alan kaslardır ve ön bölge, lateral bölge, arka bölge olmak üzere 3 grupta incelenir.

Ön grupta yer alan kaslardan M.tibialis anterior kası ayağa ekstansiyon ve inversiyon hareketlerini yaptırır. M.ekstensor digitorum longus kası ayak bileği ekleminden sonra 4 tendona ayrılır ve her bir tendon 2-5.parmaklara kadar uzanır. Bu sayede bu kas 2-5.parmaklara ve ayağa ekstansiyon hareketini yaptırır. M.peroneus tertius kası ayağa ekstansiyon ve eversiyon yaptırır. M.ekstensor hallucis longus kası ise başparmak ve ayağa ekstansiyon yaptırır, aynı zamanda da ayağın inversiyon hareketine yardım eder. Bu 4 kasın siniri N.peroneus profundus’tur.

Bacağın lateral bölgesinde M.peroneus longus ve M.peroneus brevis kasları yer alır. Her iki kasında fonksiyonu ayağa plantar fleksiyon ve eversiyon yaptırmaktır ve her iki kasıda N.peroneus superficialis siniri innerve eder.

Bacağın arka bölgesinde baldır kısmına şeklini veren M.gastrocnemius kası yer alır. Ayağa plantar fleksiyon ve dizede fleksiyon hareketini yaptırır. Bu kasın hemen altında yer alan M.soleus kası ayağa plantar fleksiyon yaptırır. Ayrıca arka bölgede ayağın plantar fleksiyonuna yardım eden M.plantaris isimli bir kasta yer alır. Bacağın arka bölgesinde yer alan tüm kaslar Nçtibialis tarafından innerve edilir. Daha derin grupta ise, M.popliteus, M.fleksor digitorum longus, M.fleksor hallucis longus ve M.tibialis posterior kasları yer alır.

Yazıda geçen bütün kasları aşağıda ki videoda görebilirsiniz

Bu yazıyı 52.147 kişi okudu

2 yorum

  1. topuk dikeni vardır. Ortopediye görün saffet

  2. sol bacağımın alt bölümünde Achilles tendonumda yürürken ağrı oluşuyor yürümemi engelliyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*